Nový rok, nová předsevzetí, nové šance…

buddha
Buddha thoughts…

Je tady nový rok a s ním i nová předsevzetí. Já jsem se rozhodla, že letos začnu rok úplně jinak. Vydám se konečně na Cestu, kterou jsem si vždycky přála uskutečnit, ale nikdy jsem nenašla dostatek odvahy. Nemám teď stabilní práci, nejsem v divadle, ani netočím žádný seriál, a tak je nejvyšší čas na zimu zase zmizet. Určitě jsem se také inspirovala Elizabeth Gilbert a její knihou, potažmo filmem Jíst, meditovat, milovat s nádhernou Julií Roberts v hlavní roli. Našly by se tam určité spojitosti…

chiang-mai
Chrám v Old Town v Chiang Mai

A tak jsem tady. V Chiang Mai, na severu Thajska. V sobotu nastupuji do chrámu meditací Vipassana, meditací, které mi velmi pomohli zklidnit se, zkoncentrovat a zefektivnit mysl. Pokusím se nyní o další stupeň a ráda bych prošla základním 21 denním retreatem. Co takový retreat například obnáší? Vstávání ve 4h ráno, meditace cca 18hodin denně. Pevné jídlo 2krát denně, jinak převážně tekutá strava. Samozřejmostí je také zákaz používání elektronických přístrojů. A jsou zakázány jakékoliv další aktivity včetně čtení a sportu. To teda pro mě bude oříšek! Neříkám, že to zvládnu, ale určitě se o to pokusím. Roky se na něco podobného připravuji a cítím, že je na čase udělat další krok. 

Co se týče letu a vůbec cesty sem, tak mě samozřejmě neminuly takové maličkosti jako to, že mi ulétlo letadlo. Málo času na přestup, navíc mi zabavili nůž na kontrole. Nepochopili, že ho do pralesa prostě potřebuji a k odletové bráně jsme doběhla 1 minutu po uzavření. Naštěstí po chvíli domlouvání a na několikáté přepážce jsem domluvila přímý let, na místo s přeletem přes Kunming, kde jsem měla přesedat původně a ve finále jsem byla v Chiang Mai na letišti o 3h dříve, než se předpokládalo. Štěstí v neštěstí. On to s námi osud občas myslí mnohem lépe než to myslíme my sami se sebou. 

pokoj
Postel, jak dělaná pro Nikitu. Hlavně tou barvičkou 😀
floating-house
Příjemný hostel v Old Town v Chiang Mai

Pak už vše proběhlo hladce. V letadle jsem totálně vytuhla a na letišti v Chiang Mai jsem vyšla svěží vstříc tomu, co všechno mě na této Cestě čeká. To první bylo jasné. Dostat se z letiště a najít nějaké levné, čisté ubytování. Shuttle bus byl prázdný a muselo by se čekat na dalších 9 lidí, tak jsem zastavila jednoho tuk tukáře a ten mě hodil do města. Hodinku jsem hledala ubytko, už jsem se chtěla jít připojit na net, když mi do cesty vešel „Floating house“. Pokoj byl pro 4, pouze ženy, čisto a cena 200 THB na noc. To je přijatelné, pokud mám v plánu cestovat několik měsíců… 

park
Park v Chiang Mai s přírodní posilkou a okruhem na běhání           

 

Navíc jsem si pak všimla, že bydlím jen 3 minuty od parku, kam jsem se chtěla jít určitě podívat. Jediné zelené místo ve městě a já ho mám hned u domu. Lidé tam běhají, cvičí, dělají různá bojová umění a i já tam byla ráno meditovat. Je to výzva, oprostit se od okolí a být jen uvnitř sama sebe. Pak jsem tam viděla páry, jak cvičí akro jógu. Je to nádherný pohled. Navíc, když to někdo umí. Tak jsem si představovala… Jen my dva s přítelem, příroda, les a akrojóga. Co víc si přát?! 

 

Teď se koukám po okolí, je tady moc krásných chrámů. Dnes mě jeden mnich požehnal a dal náramek pro štěstí a blahobyt. Úžasný pocit. Stejně jako když jdete, najednou cítíte, že se máte otočit, za vámi prochází mnich a za ním nádherná obrovská hora. Pak najednou víte, že tam jste. V přítomném okamžiku. Že není nic lepšího než být TADY A TEĎ, bez MYŠLENEK a jakýchkoliv POCITŮ. Prostě jen JSTE. A tohle jdu mimo jiné prohlubovat do chrámu. To, co jsme jako malí děti měli a dělali automaticky. Byli bezstarostní a v přítomném okamžiku. A to si přeji nejvíce. Co nejvíce okamžiků bez myšlení, co nejvíce okamžiků bytí v přítomném okamžiku, co nejvíce vědomého bytí. 

Vám přeji mnoho štěstí, zdraví a pohody v novém roce. Ať se vám splní, co si sami přejete, co jste si předsevzali. Pokud s něčím bojujete, přestaňte. Boj vytváří jen další boj. Pusťte to a nechte být, nedávejte tomu žádné myšlenky, nepřiživujte to. Může to být cokoliv nad čím uvažujete, co řešíte. Pokud jste si dali nějaká předsevzetí, vytrvejte. Vytrvejte déle než většina lidí, tedy déle než do února. Zbavujte se svých zlozvyků a vytvářejte si nové návyky tím, že je budete dělat do té doby než se stanou vaší součástí.


S Láskou a Vděčností všechno nejlepší do nového roku přeje


Vaše Veronika Nikita

Komentáře

13 komentářů u „Nový rok, nová předsevzetí, nové šance…

 1. veru čtu vše pozorně si važně silna a spoustu odvahy a tak jak tě znam to prostě daš.neni nic co tě dokaže zastavit …přeju hlavně zdravy a silnou misl čau

 2. Moc moc moc Ti fandím a těším se na další příspěvky! 😉

 3. Díky, je to doma :-)! Teď odpočinek na Ko Phangan. Kouzelný ostrov…

 4. Ano, dala. Jak jinak?! Máme snad na výběr?! Musíme dát všechno, pro co se rozhodneme :-D!

 5. Byl jeden z nejkrásnějších a nejsilnějších zážitků. Doporučuji!

 6. Krásný text, ze kterého cítím, že ses významně posunula… Věřím, že já také a až se zas někdy setkáme, bude to i znát 😉
  Jinak pojem Cesta s velkým „C“ užívám již několik let (www.vzdyjecesta.cz) a co se týče nože, těch vozím pro jistotu vždy několik, ale zásadně v báglu, který putuje do zavazadlového prostoru, na palubu ho logicky nikdy nepustí a už vůbec ne od dob, co celý svět trápí terorismus.
  Užívej Thajska, mého milovaného Phanganu, meditací a držím palce na další Cestě! 😉

 7. Moc díky, Honzo. Já jsem ten nůž měla v báglu a chtěla ho dát do zavazadlového prostoru, jenže v Šanghaji, když jsem přilétla, tak v podstatě nebyl čas na přestup a tam už mi to odmítli, ať si to vezmu sebou na palubu. Navíc k bráně jsem stejně doběhla až 1min.po uzavření, takže letadlo mi stejně ulétlo. Pak jsem byla ráda, protože mi do Chiang Mai dali přímé spojení, takže už jsem nemusela přesedat 🙂 Taky držím pěsti na tvé Cestě a hodně zdraví pro Tekýska, i pro tebe samozřejmě :-)!

 8. Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this
  post to him. Pretty sure he’ll have a good read.

Komentáře nejsou povoleny.