Z Pattayi do Ayutthayi – do bývalého města Siamského království

Rok se sešel s rokem a já se rozhodla i tentokrát vyrazit do „svého“ buddhistického chrámu na severu Thajska. Zase více postoupit do hloubky sama sebe, do svého nitra. Zklidnit se, uvnitřnit, napojit se sama na sebe a odpojit se od digitálních technologií a západního světa.

Tentokrát jsem hned po příletu, místo noci v Bangkoku, rozhodla přejet do cca 2h vzdálené Pattayi. Pattaya je první na ráně z Bangkoku, čili trochu špinavější voda, plasty ve vodě všude možně, ale o tom jsem psala v předchozím článku. Každopádně místo posloužilo na tu chvilku a bylo na čase zase zvednout kotvy! V hotelu mě na pár sekund ovládl strach, kdy jsem se sama sebe zeptala, jak já se vlastně do té Ayutthayi dostanu?! Nicméně, to jsem hned zažehnala a vyrazila. Kdybych nad tím začala přemýšlet, tak se podělám strachy 😀 ! Ayutthayu jsem minulý rok nestihla, proto jsem se rozhodla ji konečně vidět letos.

Vzala jsem bágl, na recepci se zeptala na autobusové nádraží – 700m rovně a pak zahněte doleva. Tak to není zase zrovna neřešitelná situace      😀 … Přišla jsem ve 14:30h, lístek jsem měla na 15:20h, volali Bangkok, Bankgkok?! Říkala jsem si, tak proč se nezeptat, třeba mě vezmou dříve a vzali! Ještě bylo volné 1 místo. Super!

V Bangkoku – Monchit jsem vystoupila a ptala se na Ayutthaya. To také rozumí a ani nemusíte umět anglicky, takže easy. Za 10min. mi to jelo. Dohromady za cca 6h jsem byla o 400km výše a tuším za 200,- THB, čili méně než 200,- Kč.

V Ayutthaye jsem po chvilce našla ubytování opět za 200,- THB samostatný pokoj v To To house. Moc fajn prostředí, jen trochu vedro, celou noc jsem se potila. Ráno vstávačka, no ráno v 11 😀 a šup na prohlídku města. Starobylé město, plné chrámů, co víc si přát?!

Ayutthaya nazvaná, podle indického města Ayodhaya (nenapadnutelný, nedobytný) je bývalé hlavní město Siamského království (od 14. do 18. stol.), nazývané též Benátky Východu. Narodil se zde Ráma – hrdina indického  eposu Ramajáma. Ayutthaya byla kosmopolitním, moderním městem položeným na soutoku 3 řek – Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi. Obrovské bylo také množství buddhistických chrámů, jednu dobu prý až 400! Zlomem se stal rok 1767, kdy město bylo rozbořeno nájezdem barmských vojsk. Přesto ve mně Ayutthaya zanechala krásný a hluboký zážitek. 

Já jsem měla na proběhnutí města nakonec asi jen 5h, ale stačilo mi to. Určitě by mi 1 celý den v klidu nevadil, ale lepší něco než nic… Pokud milujete chrámy nebo kostely, stejně jako já, Ayutthaya je Vaše místo! A pak ještě rozhodně Angkor Wat v Kambodži!

 

Vaše Veronika Nikita

 

Rozbořená, přesto krásná Ayutthaya…
Komentáře